3 Aralık Engelliler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Engelli bireylerin problemlerine çözüm bulunması, önemli bir yara olan ve bir türlü sarılamayan ‘’ENGELLİLİK’’ konusunda farkındalık oluşturmak için 1991 yılından itibaren BM Genel Kurulu tarafından her yıl 3 Aralık olarak kabul edilen Dünya Engelliler Günü, İlimizde de çeşitli etkinlikler de bulunularak hatırlatıldı.

Valilik Binası önündeki Atatürk Anıtına Çelenk Sunma Töreniyle başlayan programda Büyükşehir Belediyesi adına Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı Sevil Güngör Atatürk Anıtına çelenk sundu. Burada Kent Konseyi Engelliler Meclisi adına konuşan Denizli İşitme Engelliler Dernek Başkanı İbrahim Çelebioğlu, ‘’Tüm dünyada anılan bu günün amacı; engelli birey ve ailelerinin yaşam konforuna ait düzenlemelerin gözden geçirilerek, koşullarının daha iyi hale getirilmesi için bütün topluma seslenilmesidir’’ dedi. Engelli birey ve ailelerin yaşamlarını anlamak, onları kabullenmek ve birlikte yaşam alanlarını paylaşmak toplumun bütün bireyleri için kaçınılmaz bir görev ve sorumluluk olduğunu ifade eden Çelebioğlu, engellilerin haklarının farkında olmanın yanı sıra engelli kişilerin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatın her alanına entegre olması amacıyla farkındalığı arttırmak sivil toplum kuruluşları olarak temel hedefleri olduğunu söyledi.

Törenin ardından Valiliğin önünde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla farkındalık yaratmak amacıyla bine yakın güvercin  doğaya salındı. Etkinlikler Atatürk Stadyumunda düzenlenen program ile devam etti.Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi'nin düzenlediği programa, Denizli Vali Yardımcısı Halil Canavar, İl Müdürümüz Süleyman Erdoğan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkan Ali Değirmenci,Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan,Denizlispor Başkanı Mustafa Üstek, Denizlispor’un eski emektar futbolcuları davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Burada Denizli Atatürk Stadyumu’nda engelli kulübleri arasında futbol müsabakaları düzenlendi. Etkinlik öncesinde, İsmail Tosunoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulunda eğitim gören engelli öğrencilerinden oluşan mehter takımı dinleyenlerden ve protokolden büyük beğeni aldı. Marşları çoşku ile söyleyen mehter takımının gösterisi alkışlar ile son buldu. Protokol konuşmalarının ardından ilk olarak Denizlispor Yönetim Kurlu üyeleri ve Denizli Engelliler Ampüte Futbol Kulübü gösteri maçı yaptı. Çekişmeli geçen maçta takımlar 2-2 berabere kaldı.Etkinlikler görme engelli, işitme engelli ve Özel Çamlık okulu kulübü takımlarının maçlarının ardından futbolcuların taraftarları selamlamasıyla son buldu.


 


Sonraki Sayfa: 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Adına Düzenlenen Kahvaltı Etkinliği

Önceki Sayfa : Kurumlar Arası Futbol Turnuvası Sona Erdi