Evde Sağlık Bakım ve Sosyal Destek Hizmetlerinin İşbirliği İçerisinde Yürütülmesine Dair Protokol İmzalandı

 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin katılımı Valilik Makamının onayı ile Evde Sağlık Bakım ve Sosyal Destek Hizmetlerinin İşbirliği İçerisinde Yürütülmesine Dair Protokol 22.05.2017 tarihinde imzalandı.

İl Müdürlüğümüz ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin engelli vatandaşlara hizmet verdiği göz önünde bulundurularak engelli vatandaşların hizmete kolayca ulaşabilmesi, kurumlar arasındaki ilişkilerin teşvik edilmesi, mevcut olanların geliştirilmesi, hizmet sunumu sırasında elde edilen verilen ortak kullanımı, engelli vatandaşların ihtiyaç halinde diğer kurumların hizmetlerinden de yararlandırılması ve böylece daha çok vatandaşa ulaşıp hizmetin kalitesinin arttırılarak kamu hizmetinin etkin, verimli ve vatandaş için basitleştirilmesini sağlamak bu protokolün en önemli amaçlarını teşkil etmiştir.

Verimliliği arttırabilmek ve projeksiyonları birlikte analiz ederek ihtiyaç analizini daha sağlıklı yapıp, geleceği planlayabilmek için yapılan bu entegrasyon neticesinde iki kurum evde sağlık ve evde bakım hizmetleri kapsamında eşgüdümlü çalışmalar yürütecektir.

Bu protokolle birlikte, Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan evde bakım hizmeti ve Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar Tarafından Evde Sağlık Hizmetlerinin Sunulmasına Dair Yönetmelik kapsamında verilen Evde Sağlık hizmeti katılımcı iki kurumun işbirliği içerisinde yürütülecektir. Evde Sağlık Hizmetinden yararlanan Ağır Engelli ibareli Engelli Sağlık Kurulu Raporu bulunan, engelli ya da yaşlı olup bakım sağlayan yakını olmayan vatandaşlarımız Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından Müdürlüğümüze bildirilecek. Müdürlüğümüze huzurevinde kalmak için başvuru yapmış ve başvurusu kabul edilmiş ve fakat huzurevinde yer olmadığı için kendi evlerinde huzurevine yerleşebilmek için sıra bekleyen yaşlı vatandaşlarımız öncellikli olarak Evde Sağlık Hizmetinden yararlandırılıp, Evde Bakım Hizmeti (aylığı) alıp İl Müdürlüğü personelince Evde Sağlık Hizmeti almasının uygun olduğu gözlemlenen vatandaşlar hakkında da gerekli değerlendirmeler yerinde yapılacaktır. Böylece vatandaşlarımız iki kuruma da müracaat etmek zorunda kalmayıp bürokrasi en aza indirilecektir.

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ile aynı tarihte imzalanan diğer protokol kapsamında ise Müdürlüğümüze bağlı Denizli Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde kalmakta olup yatılı kurum bakımı hizmetinden faydalanan ruhsal tanılı bireylerin Genel Sekreterlik tarafından görevlendirilen Psikiyatri Uzmanı tarafından muayenelerini yapma, ilaç yazma, rapor işlemleri ile danışılan hekim olarak takip ve tedavileri sağlanacaktır.


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Süleyman ERDOĞAN'DAN 19 Mayıs Mesajı

Önceki Sayfa : Personeller Arası Voleybol Turnuvası