Engellilerin Toplumsal Entegrasyonu ve Engellilere Yönelik Toplumda Empati Oluşturma Projesi Çalıştayı Gerçekleştirildi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce finanse edilen Engelliler Destek Programı (EDES)  kapsamında ilimizde yürütülen üç projeden biri olan “Engellilerin Toplumsal Entegrasyonu ve Engellilere Yönelik Toplumda Empati Oluşturma” isimli projemizin son faaliyeti olan Çalıştay gerçekleştirilmiştir.
          
Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi paydaşlığında Ocak 2016 tarihinden itibaren süren ve bugüne kadar proje kapsamında 10 faaliyetini gerçekleştirdiğimiz projemizin son faaliyeti olan “Engellilik Alanında Yaşanan Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerilerine Yönelik Çalıştay”  23 Aralık 2016 ve 24 Aralık 2016 tarihlerinde, Denizli North Point Otel’de, Pamukkale Üniversitesi Akademisyenleri, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görev yapan yönetici ve meslek elemanları, engellilik alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları, özel işletmelerin temsilcileri ve engelli ve ailelerinin katılımları ile gerçekleştirilmiştir.
         
İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan Çalıştay, eş zamanlı 4 oturumdaki çalışmalarla gerçekleştirilmiştir.  Eğitim, Sağlık, İstihdam ve Sosyal Güvenlik ve Erişilebilirlik, Sosyal Yaşantı ve Spor Oturumlarında Fikir Tepsisi Yöntemi ile elde edilen sorunlar ve çözüm önerileri Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof.Dr.Oğuz KARADENİZ,  Doç.Dr. Handan KUMAŞ, Doç. Dr. Kamil ORHAN ve Yard.Doç.Dr. Çağla ÜNLÜTÜRK ULUTAŞ moderatörlüğünde ele alınmıştır.

Vali Yardımcısı İsmail SOYKAN, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü GÖRÜCÜ, Sosyal Güvenlik Kurumu Maluliyet ve Sağlık Kurulları Daire Başkanı Hüseyin VURAL, Kent Konseyi Başkanı  Ali DEĞİRMENCİ, İl Müdürümüz Süleyman ERDOĞAN, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ahmet TAŞ, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgür AKDOĞAN, İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü ARPACI, Merkezefendi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürü Sevtap NEBİÇAVUŞOĞLU, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü’nden uzmanlar, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Temsilcileri, Kamu Kurum ve Kuruluşları Temsilcileri ve Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri’nin katıldığı Çalıştay Kapanış Toplantısında, Müdür Yardımcımız Kadriye ÖZER proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri içeren bir sunu gerçekleştirdi. Pamukkale Üniversitesinden akademisyenler gerçekleştirilen oturumlardan elde ettikleri çıktıları sunarak alana ilişkin çözüm önerilerine dikkat çektiler.  

Son olarak, proje süresince elde edilen çıktılar raporlandırılıp kamuoyu ile paylaşılacak, bölgesel ve ulusal düzeyde karar verici mekanizmalara iletilecektir.

 
 


Sonraki Sayfa: İl Koordinasyon Kurulu 2016 yılı Son Toplantısı Valilik Toplantı Salonunda Yapıldı

Önceki Sayfa : Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Denizli İl Eylem Planı(2017-2020)